22 Haziran 2010

Tatile Gidenlere veya Gideceklere İthafen

Lütfen saatlerce güneşin altında yatarak kendinizi fırına konmuş tavuk moduna sokmayın. Eğer çok yatmak isterseniz de güneş kremidir, güneş sütüdür öyle bir şeyler sürün üzerinize rica ediyorum. Çünkü bazılarınız var; bunları sürmeden güneşin altına yatıyor sonra da fedon rengiyle* dolaşıyorlar ortalıkta, kızarıyorlar resmen. Fırına konmuş tavuk modu benzetmesini yapma nedenim de budur.

Zaten bir insan kendine bu işkenceyi nasıl yapar anlamam. Tatil diye gidiyorsun; hergün 2-3 saat vücudunu yakmak için güneşin altında beynini haşlıyorsun haberin yok. Kim çıkarmışsa bu tatil=güneş=bronzlaşmak zımbırtısını kafası güzeldi herhalde. ''Bir deli kuyuya taş atmış...'' diye giden atasözümüzü buraya uygun gördüm.

*fedon rengi: Kızarmış tavuktan hallice olan renk cümbüşü. Yukarıdaki fotoğrafa bakıldığında görülebilir.

20 Haziran 2010

Ergenlik tripleri

Herkesin bir ara içinde bulunduğu ergenliği dönemlere ayırmaca.

''Ne oluyo !?'' dönemi:
Bu dönemde ortaya çıkan değişikliklerinden ötürü kişinin kendine yabancılaşmaya başlaması ve bir süre sonra aynaya baktığında ''Bana noluyo böyle!?'' diyerek ağlaması kaçınılmazdır. Bu dönemde sakin olunmalı; sivilceler her görüldüğü yerde sıkılmamalıdır. Ne demiş ünlü düşünür Ebru Gündeş; ''Aksi halde portakal kabuğu görünümlü bir surata 'Melaba!' demek Allah'ın bir lütfudur gözlerinin nurudur.''

● ''Kimim ben?!'' dönemi:
Aynaya her baktığında kendinden farklı birini gören evlâdımız, kimlik arayışına çıkar. Özenir, bezenir, türlü türlü gezinir. Gollum'un da dediği gibi ''Her şey kısmet.''

● ''Metalciyim ben yeaaa...'' dönemi:Kimlik arayışı gezisi esnasında ergenimizin karşısına pek çok alternatif çıkar. Bunlardan bazıları; metalci olmak, gothic olmak, emo olmak, clubber/tikky olmak ve apaçi olmaktır.

Metalci olmayı seçen ergenin yaptıklarını ele alalım;
Metalci genç siyahtan başka renk nedir bilmez, pembeden nefret eder, pembenin Allah belasını versindir. Metalden başka müzik dinlemez, dinleyenleri de kendi haline bırakmaz küfürler yağdırır; Onlar zevksizdir, pop müzik dinleyenler gerizekâlıdır, arabesk dinleyenler maldır, elektronik müzik; müzik değildir. Bunların hepsi ''Metalciyim ben yeaa'' genci için berbat şeylerdir, metal en iyidir, metal en güzeldir, alayına metaldir.

● ''Her şeye muhalefetim'' dönemi: Her şeye muhalefet olunur bu dönemde, en alakasız şeylere bile. Hatta kimi çevreler bu yüzden bir dönem Deniz Baykal'ın ergenlik dönemine giriş yaptığını bile düşünmüştür. Her boka muhalefetimci gençler genelde şu cümleyi kurarken görülebilir;
- Anne ben herşeyi biliyorum tamam mı! Hayatın anlamını çözdüm! Bana bir şey anlatmaya çalışma, ben büyüdüm yaaa yeter artık!! Zaten kimse beni anlamıyor. *saçma sapan bağır çağır, zavallı kadını ne yapacağını şaşırt, saçını başını yol, ağla,  saçını kes*

● ''Ne yapmışım ben ya?'' dönemi:İşte bu dönem, normale dönüş dönemidir. Ergenlikten çıkılmış, normal yaşam formuna dönüş yapılmıştır. Kişi eskiden yaptığı şeyleri hatırlayınca kendinden utanır, pişman olur ama buna rağmen güler. Çünkü ergenlik gerçekten komiktir, içindeyken öyle gözükmez evet, ama oradan dışarı çıkınca anlaşılır ne kadar komik olduğu.

6 Haziran 2010

Sanal bir şeyler.

''Hepiniz sanalsınız!'' diye bağırdı adam.

Tamam, sanalız belki.

Ama ne var biliyor musun sevgili ''Hepiniz sanalsınız!'' diye bağıran adam; o her gün televizyonlarda izlediğin tipler var ya, hani magazin programlarında falan izlediğin vıcık vıcık tipler, işte onlardan daha fazla sanal değiliz biz buradakiler. Hatta kusura bakmasınlar ama onlara -buraya 'istisnalar kaideyi bozmaz' kaidesini yazmak elzemdir- sanal tipler değil de sahte tipler demeyi daha uygun buluyorum ben. Birilerine yaranmak için olduğundan farklı gözüken tipler asıl sanal/sahte tiplerdir benim için.

Böyle yani, medyanın yarattığı ışıltılı sahte dünyanın yanında internet çok masum kalıyor be ''Hepiniz sanalsınız!'' diyen adamcığım. Canım benim.
 
Tuşların Tıkırtısı: Haziran 2010
© 2008-2019 Tuşların Tıkırtısı
El emeği, göz nuru.
Tema || Minima Black adlı temayı tanımlanamaz hale getirdim.