30 Temmuz 2010

Hep yer çekimi yüzünden... Patates isteyen?

Yer çekiminin farkına vardığım dönem; ''anne terliği''nin uzaktan süzülüşüyle ilk karşılaştığım döneme denk geliyor efendiler. O terliğin süzülüşünü yavaş çekimde izledikten sonra aniden etime yapışan cismin verdiği acıdan bahsetmek istemiyorum. Acı ya hani, acı işte.

İlk kez terlik yiyorsun -terlik yemek de ne acayip- ve doğal olarak terliğin insan yaralama işlevi olduğunu; sallanan kişide güdümlü füze yemiş etkisi bıraktığını bilmiyorsun, o sadece ayağa geçirilen bir zerzavat falan. O yüzden -terliği yedikten sonra- önce afallama yaşayarak; bir anneye, bir yerde ters dönmüş terliğe, sonra acıyan bölgene bakıyorsun, en son olarak da gözlerinden ister istemez taşan yaşları hissediyorsun. Tam rahat rahat ağlayacakken ''O terliği çabuk buraya getir!!!'' diyen bir ses geliyor ya kulağına, hayata küs işte! O terliğin ayrodinamik özelliğine lanet oku, ''gâvur yapıyor ağbi yea!'' de veya boşver, deme. Onları demeni hakedecek çok şey olacak ileride.

Bu yukarıdaki paragrafta yazdıklarım ilk terlik yeme deneyimimimde hissettiklerimdi, şimdi o ilk terliği hangi sebeple yediğimi -terlik yemek de ne acayip farkettin mi?- yazayım.

Girişte ''yer çekiminin farkına vardığım dönem''le bu terlik yeme -terlik yemek diyorum, çok acayip ya!- olayını aynı döneme tıkıştırmam boşa değildi elbet, öyle mi sandın yoksa? Hayır canım, tabii ki de boşa değildi! Unutmuştum aslında bunu yazacağımı ama çaktırma sen, şey işte. Yerçekimini diyorum, ilk kez balkondan aşağıya patates attığım zaman farkettim. Evet. Ben bir dönem mutfaktan patates alıp onu balkondan aşağıya atan velettim, ilginç derecede eğlendirirdi bu olay beni... Hem içinde heyecan da vardı, kimse benim attığımı göremesin diye balkon demirlerinden geri çekilir; sonra da sinsi sinsi gülerdim.

Ve işte ondan sonra dostlarım, ondan sonra güdümlü anne terliğiyle tanıştım, yer çekiminin canımı bu kadar(!) yakacağını bileydim patatesleri torbadan çıkarmayı aklımın ucundan bile geçirmez, sadece patatesin adının neden ''patates'' olduğunu, neden ''fare'' olmadığını düşünürdüm, ''Adı fare olsaydı da yer miydik ki patetesi?'' diye kavram kargaşaları oluşturur ve sonuç olarak kafayı yerdim. Ama olsun, herşeyin bir şeyi var, ne demiş ünlü düşünür inanılmaz Sevda Demirel; ''Kısmet, hayırlısı neyse o.''

◄ ►

20 Temmuz 2010

Hanımların dikkatine...

Değişik bir mekanda oturmuş Johnny Depp'le havadan sudan konuşuyordum, sanki yıllardır arkadaşmışız gibi hem de. Artık hangi ara öğrendiyse gayet de güzel Türkçe konuşuyordu kendisi. Her cümlemizin sonunda masada kahkahalar yankılanıyordu. Etrafa bakıyordum diğer insanlar da gülüyordu, dünyadaki tüm sorunlar hallolmuş gibiydi.

Sonra birden ''Hanımların dikkatine...'' sesini duydum ve yine etrafa bakındım, insanların görüntüsü bulanıklaşmaya başladı, üstelik artık kimse gülmüyordu. Sonra ses devam etti; ''...overlok makinesi ayağınıza geldi. Halı, kilim, yolluk, paspas kenarına, halıfleks kenarına...'' sesi daha net duymaya başladıkça önümdeki insan, senelerdir arkadaşmışız gibi konuşan coni dep adlı insan yavaş yavaş kaybolmaya başladı, O'nun görüntüsünü kaplayan Güneş ışınlarına bir kez daha alerji oldum, sinir oldum, ''defolun gözümün önünden'' dedim ama dinletemedim, sonra elimle gözümü ovuşturdum, güneşin haşır haşır perdeyi delen ışınlarına baktım ve sonu başlatan Overlokçu Teyze'nin kasidesi eşliğinde ''ahımsıfhısaehf'' diye bir ses çıkardım, camı açtığımda yine o sesi duydum... ''Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi. Halı, kilim, yolluk, paspas kenarına, halıfleks kenarına overlok çekilir. 5 dakikada yapılır, hemen teslim edilir'' Bu sefer gülmeye başladım, aynı zamanda bağıra bağıra ''AHIMSIFHISAEHF'' diyordum... Sonra mutfağa gittim, çamlıca gazoz şişesine doldurduğum suyu buzdolabından çıkardım, bardağa döktüm ve bu olayın üstüne bir soğuk içerek rüya işlerinden sorumlu kişiye sevgilerimi yolladım.

Yorumcul
Rüyada Johnny Depp görmek: 3 vakte kadar evinizin yanından geçecek olan Overlokçu Teyze'nin sizi ''rüya''dan uyandırmasına delâlettir. Hayırlara vesile olup olmadığı yaşanarak öğrenilir. Rüyadan sonra istemdışı ''ahımsıfhısaehf'' sesleri çıkar, bunun nedeni henüz bilinmemektedir.

*Overlokçu Teyze Kasidesi'nin uykudan kaldırma kuvveti
 
Tuşların Tıkırtısı: Temmuz 2010
© 2008-2019 Tuşların Tıkırtısı
El emeği, göz nuru.
Tema || Minima Black adlı temayı tanımlanamaz hale getirdim.