31 Mayıs 2017

Gözyaşına Övgü

Her şeyin düzensizlik içinde bozulmasına ve sonra düzelip yeniden bozulmasına ve onun yine düzelmesine alış. Düzelince sevineme, keşke bu çıkarımları yapacak kadar örnekle karşılaşmasaydım, diyerek üzül ve cehaleti güzelle.

Ağla ağla, daha çok ağla. Yastığı ısırarak ağla, yorgan altında kızararak ağla, gece ağla ve de gündüz. Güneş gözlüğünün altına saklan ve otobüste ağla, gülerken de ağla. Sevdiklerinin yanında sevinçle ağla. Ağlayarak gül. Kahkahalarla ağla. Zevkle ağlayışına gül. "En şiddetli duyguların sonunda hep göz yaşı olur," gibi bir sözü hatırlıyorsun şimdi, en sevinç dolu kahkahalarında veya en üzüntülü anlarında veyahut da en haz duyduğun zamanlarda gözlerin hep gözyaşıyla hemhâl olduğunu bildiren bir cümleydi bu, kimin cümlesiydi bu? Metni alıntıla. Hatırlamaya çalış... hatırlayama.

Gülerken gülüşünden zevk al ve daha çok gül  daha çok; kahkahaların gözyaşınla buluşana kadar çok. Duyguların en derinini çıkar ortaya, her şeyi en derinden hisset; ağlamaktan korkma. "Böyle de çok güzelsin."

0 lafazan:

 
Tuşların Tıkırtısı: Gözyaşına Övgü
© 2008-2019 Tuşların Tıkırtısı
El emeği, göz nuru.
Tema || Minima Black adlı temayı tanımlanamaz hale getirdim.