27 Eylül 2012

Dublajlı

Bazen biri size dublaj yapıyormuş gibi gelmiyor mu? “Bunu ben mi dedim cidden?” diyerek kendi dediğinize şaşırdığınız oluyor mu mesela hiç? Bana çok oluyor bu aralar, o yüzden sordum.

Mesela dudaklarım oynuyor, bir şeyler diyorum ama suratımın şekliyle o dediklerim uyumlu olmuyor. Genelde söylemek istemediğim bir şeyi söylediğim  zaman olur bu. Mimiklerim dediğim şeyi onaylamaz ama ağzımdan bir şeyler çıkar işte. E böyle olunca da ortada bir tuhaflık, bir uyumsuzluk olur. 

O yüzden “Bazen biri size dublaj yapıyormuş gibi gelmiyor mu?” diye sordum. Üzerine Türkçe dublaj yapılmış yabancı reklamlardaki, filmlerdeki karakterlerin, söylediğiyle  yaptığı bir olmayan o  duygusuz, uyumsuz, alakasız şekline bürünülüyor o an. 

Mesela karşındakini kırmamak için, “Hadi neyse böyle diyeyim de üzülmesin” düşüncesiyle  bir gram bile gülümsemeden komik bir şey söylersin ya, o sırada oluyor işte bu dublajımsı şey. Gülümsemiyorsun ama komik bir şey söylüyorsun, kendini gizlemeye çalışıyorsun ama yapamıyorsun ve ortaya saçma sapan bir görüntü çıkıyor. 

Öyle aklıma geldi de yazayım dedim. Buralarda dursun.

4 lafazan:

pia_set dedi ki...

Neysek o olamıyoruz herkese değil mi, kırmamak için!

Şepşekerin Fikir Evi dedi ki...

Duygularıma tercüman olmuşsun ;)
Kesinlikle haklısın ;)
Ne diyecekken , ne diyoruz !! ;)

Finduilas dedi ki...

pia_set;
Kendimizi kırmamak için de bir şeyler yapsak ya.

Şepşekerin Fikir Evi;
Maalesef.

Gülşah Özyılmaz dedi ki...

blogla daha fazla ilgilenmeni rica ediciğim.
sevgiler
ex mrs baros

 
Tuşların Tıkırtısı: Dublajlı
© 2008-2019 Tuşların Tıkırtısı
El emeği, göz nuru.
Tema || Minima Black adlı temayı tanımlanamaz hale getirdim.